Digitális módszertani nap a Déri Múzeumban a játékosítás jegyében
Aranyi Fruzsina oktatáskutató, a Déri Múzeum múzeumpedagógusa ezzel a címmel tart online prezentációt a Debreceni Irodalom Házában a nyáron nyílt Adybandi ébresztése című időszaki kiállításhoz kapcsolódó múzeumi nyomozásról.
Az online anyag Petőfi életéből kiragadott debreceni vonatkozású visszaemlékezések révén világít rá, hogy habár a fennálló hatalommal szembeni elégedetlenség március 15-én a magyar forradalomban csúcsosodott ki, az nem egyik napról a másikra keletkezett. Csírái már sokkal korábban is fellelhetők. A hangzóanyagok két olyan egymáshoz kapcsolódó történetet mesélnek el, melyekben a március 15-én röpirat formájában terjesztett 12 pont több pontja is megidéződik.
Ahhoz, hogy ezt megtudjátok, kövessétek a számozott útvonalat, és oldjátok meg a feladatokat!
https://www.thinglink.com/scene/1684537943189880833
A digitális foglalkozás során egy különleges szerelem, egy kíváncsi rajongó története elevenedik meg. Ady Endre pályája elején néhány évet Debrecenben töltött. Itt lett joghallgatóból újságíró, és kezdett első verseskötete, a Versek kiadásán dolgozni, ami 1899-ben meg is jelent Debrecenben. A fiatal költő ez idő tájt kapott levelet a Debreceni Hírlap szerkesztőségébe Kíváncsi jeligére, melyben afelől érdeklődtek, hogy miért olyan bús a költészete. E kérdéssel vette kezdetét egy levelezés, s egy különös szerelem a költő, és egy olyan leány között, akinek személye sokáig még az irodalomtörténészek számára is talány volt. Az online tárlatvezetés során megismerjük azokat a relikviákat, melyeket kapcsolatuk bizonyítékául a Debreceni Irodalom Házában őrzünk, s melyeket a vírus elvonulása után az Adybandi ébresztése című időszaki kiállításon tekinthetnek meg a látogatók. A tárlatvezetés során sok információ elhangzik Kíváncsi Illi és a költő levelezéséről, de némely fordulat rejtve marad. Azokat a diákok a szerkesztett formában közreadott levelezésükből deríthetik ki. Az új ismeretek birtokában teljesebb képet kapnak e történetről, melyet képregényben ábrázolhatnak.
Ady Endre és Kíváncsi Illi levelezése
Nézd meg a videót, majd olvasd el a leveleket, melyek a költő és rajongója érzéseiről tanúskodnak. A levelezést az Ady Endre és Kíváncsi Illi levelezése című dokumentumban találod.
Készíts képregényt a videóban bemutatott műtárgyak és a levelezésben olvasottak alapján a kapcsolatukról. A képregény lehet kézzel rajzolt, de montázs is, sőt digitálisan is elkészítheted egy online program segítségével a Hogyan készíts képregényt című dokumentum alapján.
Ha szeretnéd megmutatni nekünk az elkészült képregényedet, küldd el online az aranyi.fruzsina@derimuzeum.hu e-mail címre! Örömmel osztanánk meg online felületeinken.