FőoldalHírekKöltő és botanikus

Költő és botanikus

Ezelőtt 265 évvel, 1766. január 6-án született Fazekas Mihály. Apja a híres debreceni kollégiumban taníttatta, ő azonban tizenhat éves korában megelégelte a kollégiumi életet, s beállt közhuszárnak.

Tizennégy esztendeig katonáskodott, ám a franciák elleni háborúban megundorodott az igazságtalan vérontástól, s kilépett a hadseregből. Hazatért szülővárosába, és élete végéig a tudománynak és az irodalomnak élt. Nevét sokan, mint a Lúdas Matyi szerzőjét ismerik, ám botanikai munkássága is jelentős volt.

Az egykor a Déri Múzeum helyén található Füvészkert megalapításának gondolata is annak a baráti körnek köszönhető, amelynek Fazekas Mihály, Diószegi Sámuel, Földi János, Szentgyörgyi József mellett Csokonai is tagja volt. Az aktívan kertészkedő és botanizáló társaság munkájának eredménye az 1807-ben megjelent Debreceni Füvészkönyv, amely a növények népi és tudományos elnevezése mellett számos újonnan kitalált, azóta meghonosodott nevet is tartalmaz. Ezekből is olvasható néhány a múzeum állandó kiállításában.

2021. január 6.

Déri Múzeum - Minden jog fenntartva © 2020 - 2021