FőoldalHírekÉrem a Trilógia alkotójának

Érem a Trilógia alkotójának

Izgalmasan indult a 2019-es év a debreceni Déri Múzeumban. Január 9-én napvilágot látott a hír: történelmi döntés született, a magyar állam megvásárolta Munkácsy Mihály Golgota című festményét a műgyűjtő Pákh Imrétől. Így Debrecenben maradhat a trilógia mindhárom darabja, ezzel ünnepelve a festőóriás születésének 175. évfordulóját.

Egyik fiatalkori képéhez, az állandó kiállításunkban is látható Búsuló betyárhoz fűződik egy anekdota. Eszerint Munkácsy kereste az alkalmat a betyárokkal való találkozásra. Felkereste a gerendási csárda bérlőjét, s megkérte, hogy egy este, ha szegénylegény vendégei lesznek, küldjön érte, mert szeretne egyet lerajzolni. Egyik este meg is érkeztek a betyárok. Az ifjú festő leült egy sarokba és elkezdte rajzolni modelljét. Egy ideig nyugodtan dolgozhatott, a legények rá se hederítettek, de aztán a bandavezető ráeszmélt: a rajz alapján felismerhetőek lesznek. Munkácsyt hamar kipenderítették a kocsmaajtón, a rajzot pedig szétszaggatták.

A betyárokkal való találkozás élménye nem csupán a Búsuló betyárhoz volt elegendő, de minden bizonnyal a Siralomháznak is egyik ihletője volt. A társadalomból kitaszított, gyűlölt, lenézett, rettegett és mégis nótába font mesehős. A lázadó. A bukott hérosz.

Rónay Attila iparművész 2004-es munkájának eredménye az itt bemutatott Munkácsy Mihály emlékérem. Az aranysárga, úgynevezett tombakból készült 42x55 mm-es veret előlapja a művész bal profilját ábrázolja. Hátoldalára Munkácsy egyik legszínesebb olajfestményének fémre vitt másolata, a Rőzsehordó nő került. A Magyar Nemzeti Galériában őrzött festményről Székely András művészettörténész írta: „A fájdalom megértése és átélése, ez a tiszteletre méltó emberi magatartás Munkácsy realista művészetének egyik legértékesebb vonása.”

Az ungvári születésű Rónay ezen munkáját először a 2005. június 19. és szeptember 11. között megrendezett XV. Országos Érembiennálén tekinthették meg az érdeklődők a soproni Lábasházban.

A kiállításról röviden itt olvashatnak!

2020. november 19.