FőoldalHírekTárlatvezetés ma 16.30-tól

Tárlatvezetés ma 16.30-tól

1920. június 4-én írták alá a trianoni békeszerződést Versailles-ban a Nagy Trianon palota széles folyosóján. Az aláírással még nem lett hatályos a békeszerződés, azt becikkelyezés, ratifikáció, majd törvénybe iktatás követte.

A ratifikációra, mint „kegyetlenül szomorú kötelességre” 1920. november 15-én került sor hosszas politikai viták után. A magyar nemzetgyűlés nemzetközi nyomásra és a konszolidáció érdekében elfogadta a szöveget, azonban akadtak olyanok, akik kivonulással és távollétükkel tiltakoztak ez ellen. Nemcsak a magyar félnek, hanem a többi aláíró hatalomnak is ratifikálnia kellett a trianoni békeszerződést, amelyre 1921 tavaszán és nyarán került sor. 100 éve, 1921. július 26-án történt meg a francia Külügyminisztériumban a ratifikációs okmányok kicserélése. Ugyanezen a napon ünnepélyes tiltakozás mellett a magyar nemzetgyűlés törvénybe iktatta a trianoni békét 1921. XXXIII. törvénycikként. Kihirdetése pár nappal később történt meg, a Budapesti Közlöny 1921. július 31-i rendkívüli kiadásában. A kiadásról az alábbiakat olvashatták a debreceni lap, Egyetértés olvasói: A hivatalos lap rendkívüli kiadása az első oldalon gyászkeretben jelenik meg és tartalmazza az egész békeszerződést francia nyelven, úgyszintén hiteles magyar fordításban és a mellékletben Magyarország térképével.

A békeszerződés teljes tartalmát azonban hamarabb megismerhette a magyar olvasóközönség, ugyanis az A magyar békefeltételek címen a Táltos kiadásában megjelent 1920-ban „egyedül jogosított hiteles és teljes kiadásként”. A rövid életű Táltos Könyvkiadót Farkas László alapította, amely az amatőr könyvkiadás egyik szereplőjeként a magyar irodalom terjesztésére vállalkozott. Szépirodalmi művek mellett politikai, társadalmi, gazdasági és művelődési írásokat is megjelentetett. A Táltos Kiadó nyomtatványa megtalálható a HATÁr-sorSOK kiállításban, míg a Budapesti Közlöny reprint változatát a 2021. július 27-i tárlatvezetésen közelebbről is szemügyre vehetik az érdeklődők.

2.800 Ft/fő
1.400 Ft/fő
1.600 Ft/fő
Törvényi kedvezmény - minden hónap utolsó vasárnapján