FőoldalHírek7 évvel ezelőtt távozott közülünk Borbély Szilárd

7 évvel ezelőtt távozott közülünk Borbély Szilárd

Rá emlékezünk.

1968. november 1.–2014. február 19.

Ma hét éve, hogy tragikus körülmények között elhunyt Borbély Szilárd, a magyar irodalom egyik legsokoldalúbb szépírója, akinek egész életműve az emberi létezés alapkérdéseivel foglalkozott. Gyógyíthatatlan sebeit próbálta írásaiban feldolgozni, de sem prózájában, sem költészetében nem ismert feloldást. Traumájának középpontjában személyes sorsa: gyermekkorának kitaszítottsága és szüleinek szörnyű halála állt. Ma még csak ötvennyolc éves lenne. „A félelemről kéne még beszélnem. A reggelekről,/ amikor izzadságban ébredtem. Emlék nélküli álmok / után.  És nem akartam semmit.  Eltűnni csak, csendet,/ némaságot. Akkor még nem tudtam, mi ez. Aztán /néha eszembe jutott, mi volna, ha?  Mi volna, ha / nem lenne többé semmi.  Nem kellene mindazt, / amit most csinálok, megtenni. Azokat a dolgokat,/ melyeket nem tudok megtenni. Egyszerre véget /érne. Ezt szeretném, ha véget érne. Legyen vége.”

Szilágyi Lenke fotográfiája az egyik utolsó portré a költőről: Borbély Szilárd, 2013 Debrecen (a Déri Múzeum tulajdona)

2021. február 19.