FőoldalHírekA Honvédtemető és Mauzóleum 2020. november 1-jével a Déri Múzeum kezelésébe kerül.

A temető minden nap látogatható 8-18 óra között, míg a Mauzóleum látogatáshoz előzetes bejelentkezés szükséges.

•
  • A látogatást megelőző 2 munkanappal korábban be kell jelentkezni a +36 30 5472002-es telefonszámon Köszörűs Tibornénál.
  •
  • A Honvédtemető és Mauzóleum címe: 4027 Debrecen, Honvédtemető u. 36.
  •
  • A Hősök Mauzóleuma 1932-ben készült el. Megjelenésében egyaránt méltó az 1849-es debreceni csata és a világháború hőseinek emlékéhez, de méltó a város áldozatkészségéhez és polgárainak kegyeletes érzéséhez is. A Honvédtemető fái alatt száztizenkét '48-as honvéd, kétszázhúsz német és azok a magyar katonák nyugszanak, akik az első és második világháborúban a környéken vesztették életüket. Összesen 4500-an alusszák itt örök álmukat. Ennek az árnyas, hangulatos temetőnek a legmagasabb dombján a '49-es csata emlékét megörökítő haldokló oroszlánt ábrázoló kőemlékmű áll, amelyet Marschalkó János szobrászművész – a Lánchíd oroszlánjainak alkotója – készített. A szobor eredetileg (1867-től) a Református Kollégium előtti Emlékkertben állt, 1899-ben állították fel a Hősök temetőjében. A Honvédtemető mauzóleuma ünnepélyek megtartására alkalmas. Az emlékmű tervét pályázat útján készíttette el a város. Lechner Jenő és Szontagh Pál tervezte. Belső terében a Hadtörténeti Múzeum I. és II. világháborús kiállítási tárgyai tekinthetők meg. Az 1990-es évek óta a Német Hadisírgondozók Szövetsége önkéntes munkavégzéssel patronálja a Honvédtemető fenntartását. Az utóbbi években a magyar középiskolások, a debreceni lakosok és a honvédség katonái is kiveszik részüket a parkfenntartási munkákból.

2020. október 30.