FőoldalHírekTrianon emlékezete

Trianon emlékezete

A verseny meghirdetője és szervezője: Déri Múzeum A verseny célja: – emléket állítva Trianonnak összefoglalni azokat az eseményeket, melyek 100 évvel ezelőtt átrendezték országhatárainkat – a fiatalok önismeretének, személyiségének és gondolkodásának gazdagítása, lehetőséget adva a diákok szabad, kreatív önkifejezésére.

A verseny meghirdetője és szervezője: Déri Múzeum

A verseny célja:

országhatárainkat

szabad, kreatív önkifejezésére.

A jelentkezés és a részvétel feltételei:

A versenyre az állami, egyetemi és egyházi fenntartású középiskolák diákjai jelentkezhetnek 2 fős csapatokban. A csoportok nevet választva adják le jelentkezésüket, felsorolva a csoport tagjait. A regisztráció során meg kell adni egy e-mail címet, amelyre a csapatok megkapják az első forduló feladatait.

Regisztráció: a muzped@derimuzeum.hu e-mail címen lehetséges 2020. október 5. – október 18-ig.

A nevezés díjtalan!

A játék menete:

A vetélkedő két fordulóból áll, mind a kettő az ismeretek megszerzésére és rögzítésére, aktív felhasználására és kreatív alkalmazására irányul. A feladatlapokat a regisztráció során megadott e-mail címre kapják meg a csapatok.

1. forduló: 2020. október 12. – november 8.

Tudáspróba a Trianonhoz kapcsolódó nemzetközi és helyi eseményekről, felhasználva a Déri Múzeum virtuális kiállítását: http://www.derimuzeum.hu/trianon

Értékelés:

Azok a csapatok vehetnek részt a második fordulóban, amelyek tagjai az 1. fordulóban megszerezhető pontok 80%-át elérik.

2. forduló: 2020. november 16. – december 18.

Kreatív feladat kidolgozása egy szabadon választott témában:

– blogbejegyzés írása különböző társadalmi rétegben élők szemszögéből (parasztság, hivatalnoki réteg, arisztokraták), hogyan értesültek róluk, s

hogyan élték meg a trianoni eseményeket

– érvelés a határok kedvezőbb megállapítása mellett a magyar békeküldöttség egyik tagjaként (a diákoknak a beszédet kreatív módon kell

bemutatniuk, felhasználva akár a közösségi felületek lehetőségeit)

– tudósítás készítése (újság, filmhíradó) a párizsi békekonferencia eseményeiről, felhasználva a korabeli stílusjegyeket.

A második fordulóban a csapatok munkáját zsűri értékeli.

Az értékelés szempontjai:

eredetiség, kifejező erő, hitelesség, megjelenítés

Eredményhirdetés:

A 2021. januárjában nyíló Trianon Emlékkiállítás ünnepélyes megnyitóján.

Díjazás:

A legjobb pályamunkák láthatók lesznek a Déri Múzeum 2021-ben nyíló időszaki kiállításán.

Az I-III. helyezést elérő csapatok értékes ajándékcsomagot vehetnek át.

Ajánlott irodalom:

Rubicon 2017/7–8. Trianon,

Rubicon 2020/6–7. Trianon trauma – 1920–2020

Ablonczy Balázs: Trianon-legendák. 2. kiadás. Jaffa Kiadó, 2015.

A Déri Múzeum virtuális kiállítása: http://www.derimuzeum.hu/trianon

2020. október 8.