FőoldalHírekHOLNEMVÁROS

HOLNEMVÁROS

Dr. Angi János, a Déri Múzeum igazgatója megnyitó beszéde

HOLNEMVÁROS

Nagy a csatazaj körülöttünk. Sajnos, nemcsak átvitt értelemben, hanem a maga tényleges valóságában is.

Kilenc napja kitört az orosz–ukrán háború, miután az orosz csapatok átlépték Ukrajna határait. Százötvenezernél is több menekült érkezett hazánkba. Magyarok, ruszinok, ukránok és más nemzetiségűek is.

Zajlik a magyar országgyűlési választások kampányának utolsó időszaka is. Ez szintén nem kevés csatazajjal jár.

„Inter arma enim silent leges” (a hadnak idején nem folynak a törvények) szól Cicero híres beszédének egyik mondata, vagy ahogyan az szállóige lett: „Inter arma silent musae” (háborúban hallgatnak a múzsák). Nos, szerencsére, ez nincsen teljesen így. Még csak „fegyvert, s vitézt” sem kell éneklenünk. A művészet nyelvén szólhatunk szeretett városunkról, Debrecenről.

Erre vállalkozott a Déri Múzeum és a MODEM közös kiállítása, amit a mai naptól tekinthet meg a nagyérdemű közönség. Szabó Anna Viola válogatott korábban egyáltalán nem, vagy csak ritkán látott képeket a Nagy Háború előtti Debrecenről, a boldog békeidőkből; a két világháború közötti időszakból; magáról a háborúról; és a második világégés utáni évtizedekből is. A képeken épületek, emberek, életek, sorsok. Kurátortársa, Don Tamás képző¬művészeket kért fel, reflektáljanak új alkotásokkal a fotók egy részére. A tárlat ebből a két elemből rendeződött össze.

Hadd fejezzem ki megkülönböztetett tiszteletemet azoknak a debreceni és nem debreceni polgároknak, akik eljöttek ide, a MODEM-be. Az ő jelenlétük a Holnemváros című kiállítás megnyitóján bizonyítja, van értelme a város kulturális intézményeiben folyó értékteremtő munkának. Köszönöm, hogy eljöttek, fogadják szívükbe közös kiállításunkat!

Dr. Angi János, a Déri Múzeum igazgatója

2.800 Ft/fő
1.400 Ft/fő
1.600 Ft/fő